Ogrodzieniec i Pieskowa Skała

Pokonując trasę Szlaku Orlich Gniazd nie sposób ominąć rezerwatu Góra Zborów. Jest to raj dla wspinaczy o zróżnicowanym stopniu zaawansowania. Wyznaczono tu ponad 500 dróg wspinaczkowych, a jest też cały szereg jaskiń, grot i różnych zapadlisk.
Ruiny zamku w Ogrodzieńcu uważane są za jedne z najpiękniejszych ruin zamkowych w naszym kraju (tutaj była kręcona ?Zemsta?, a stroje z tego filmu można oglądać w zamkowym muzeum). Szczególną atrakcją zamkowego parku są miniaturowe warownie odtworzone z najmniejszymi szczegółami w skali 1:25. W okresie od maja do września są tu także organizowane pokazy walk rycerskich i dawnych tańców (weekendy), a w wakacyjne piątki można ruiny zwiedzać także w nocy z nadzieją na spotkanie zamkowych duchów.
W zamku Pieskowa Skała mieszkał natomiast hrabia Chorwat, który zasłynął z tego, że nie ustawał w wysiłkach złapania legendarnego Janosika. Zamek ten nie popadł w ruinę, a szczególnie piękne są ogrody w stylu włoskim z pięknymi geometrycznie poprzycinanymi roślinami. Nieopodal zamku stoi samotna skała znana jako Maczuga Herkulesa.

About the author /


Related Articles